Faktory ovlivňující cenu svatební kytice
Ve své praxi se setkávám
s různými otázkami a názory budoucích nevěst na cenu svatebních kytic. Slýchávám
různá tvrzení, že je to jenom tím, že kytice je "svatební", že na tom chtějí
květináři vydělávat, že je to vlastně jenom "normální kytka" tak proč je to tak
drahé a podobně. V následujícím článku zkusím objasnit a popsat faktory,
které ovlivňují cenu svatební kytice (či dekorace).
Většina těchto faktorů není tzv. vidět a lidé si je ani neuvědomují, ale jsou velmi důležité a projeví se na výsledku práce floristy.
V první řadě si musíme uvědomit, kolik času a práce stojí za takovou svatební kyticí. Nejedná se pouze o čas a práci přímo strávené při samotné tvorbě kytice, ale také při konzultacích s nevěstou, vytvářením návrhů, sháněním, objednáváním a dopravou zboží, které například běžně na prodejně nebývá.
Dalším faktorem je období kdy se svatba uskutečňuje. Roční období ovlivňuje nejenom sortiment květin, které lze použít, ale i jejich cenu. V různých obdobích a to i v rámci týdnů se ceny květin pohybují a někdy je tento rozdíl i dost vysoký. Dále cenu květin může ovlivnit i blízkost svátků a významných dnů např. Valentýn, MDŽ aj.
Cenu kytice dále ovlivňují samotné květiny a to jejich druh i odrůda. Dokonce i v rámci jednoho druhu se může cena odrůd lišit až několikanásobně. Samozřejmě cenu květin ovlivňuje i jejich kvalita. Dále cenu květin ovlivňuje jejich dostupnost a odebrané množství.
Pokud již máme za sebou výběr květin tak přichází na řadu jejich příprava a ošetření. Dovezený rostlinný materiál je nutné v první řadě očistit od přebytečných listů, poškozených částí, v případě růží je i odtrnit!!! A poté každý stonek zvlášť seříznout nožem. Po této přípravě následuje ošetření přípravkem pro zlepšení příjmu vody a následné uložení květin do vody s výživou prodlužující jejich životnost.
V tuto chvíli jsou květiny ošetřeny a přichází na řadu příprava na zpracování. K takovým přípravám patří různé drátování, vatičkování, voskování, lepení, atd. Dále příprava konstrukcí, držáků a základů.
Po této technické části je na řadě samotné tvoření kytice. Tato tvorba je různě časově náročná podle typu svatební kytice a samotného způsobu tvorby (vázání, vypichování, lepení, kombinace více způsobů,....). Po dokončení je třeba kytici ošetřit přípravkem proti výparu, zabalit a uchovat v odpovídajících podmínkách do doby předání nevěstě.
Doufám, že po přečtení tohoto článku získá čtenář alespoň obrysy toho, co všechno stojí za tvorbou svatební kytice či dekorace.